Kredyt bankowy czy pożyczka z Fundacji?

Dlaczego wiedza przedsiębiorców o finansowaniu firm kończy się na kredytach bankowych?

Witam. Nie słyszałam nigdy o takiej formie pomocy firmom. Wzmiankę zobaczyłam tutaj na Comperii w finansach na żywo. Czy ten fundusz dostępny jest dla wszystkich w Polsce? Jak się z nimi można skontaktować, żeby dowiedzieć się czegoś bliżej w konkretnej sprawie? Czy dobrze zrozumiałam, że można dostać u nich kredyt? Jakie maja wymagania?

źródło: http://www.comperia.pl/forum/dla-firm/6144-fundusz-jeremie-najlepsze-wsparcie-dla-firm.html

Takie wpisy albo podobne, pojawiają się co jakiś czas na forach internetowych. „Który kredyt dla firm jest najlepszy”, „właśnie otwieram firmę, czy dostanę kredyt” – to tylko niektóre pytania.  Świadczą one o tym że wiedza na temat finansów dla firm jest bardzo ograniczona. Oglądając telewizję, widzimy dużo reklam banków, promujących kredyty gotówkowe, jeśli zaś chodzi o przedsiębiorców, i zaspokojenie potrzeb finansowych własnej firmy po prostu brakuje. Przez jakiś czas pojawiały się reklamy, informujące o dotacjach dla firm, ale nie pokazywały one występujących na poszczególnych województwach Fundacji, oferujących pożyczki z Funduszu Jeremii.
Mam nadzieję, że wpis ten, przyczyni się do pogłębienia wiedzy, pozwoli znaleźć istotne różnice między
kredytem bankowym, a pożyczką z Fundacji.

Jak to jest z kredytem bankowym?

Przedsiębiorcy często nie rozróżniają kredytów. Dla nich kredyt jest kredytem i koniec. Tymczasem kredyty firmowe występują w kilku postaciach:

  1.  Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym
  2.  Kredyt obrotowy ratalny
  3.  Kredyt inwestycyjny

Często firmy popełniają błąd, ponieważ na swoim starcie, zamiast kredytu inwestycyjnego, który dawałby szansę rozwoju – zakup maszyn, urządzeń, itp., biorą kredyt obrotowy ratalny, wiążąc się z bankiem na  długie lata i płacąc duże koszty okołoodsetkowe. Kredyt jest przejadany, i często przedsiębiorca zastanawia się, na co pieniądze poszły. Ale o takich rzeczach w banku nie mówi  nikt. Kredyt obrotowy ratalny jest łatwiejszy do wzięcia, bez zabezpieczeń. A że to przekłada się na jego koszt – dodatkowe ubezpieczenia, często dorzucane do kredytu nieświadomemu kredytobiorcy, bo nie wie, że w razie zajścia zdarzenia nie otrzyma żadnego odszkodowania, to już inna sprawa.

Kredyty bankowe mogą być zabezpieczone, bądź niezabezpieczone. Banki najczęściej zabezpieczają się na nieruchomościach, rzadziej na maszynach i urządzeniach. W przypadku niektórych Banków kredyty mogą być poręczane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, czy Fundusze Unijne, np. Jeremii, czy COSME. Najczęściej zabezpieczają one kredyt do pewnej wysokości – do 60 czy 80%.
Na dzień dzisiejszy nie znam Banku, który posiada środki z Funduszu Jeremii na niskooprocentowane kredyty.

A jak z fundacjami?

W ramach tzw. Krajowego Sektora Usług – KSU działają Fundacje Pozarządowe. Ich statutowym celem jest pomoc polskim przedsiębiorstwom w rozwoju. Udzielają one pożyczek ze środków własnych oraz ze środków Funduszu Jeremii. Istotna różnica między Fundacją a Bankiem jest niezwykle widoczna w przypadku nowych firm. Warunkiem uzyskania kredytu w banku jest posiadanie wpisu w CEDIG, w Fundacjach mogą składać wnioski osoby, które dopiero zamierzają zarejestrować działalność gosp.
Po decyzji pożyczkowej, otrzymują promesę i dopiero wtedy otwierają firmę.
Drugą istotną różnicą jest wymóg zabezpieczenia pożyczek. Każda pożyczka, czy to ze środków Funduszu Jeremii, czy środków własnych, musi być zabezpieczona. W przypadku niskich kwot, dopuszcza się zabezpieczenie w postaci poręczeń, w przypadku wyższych kwot, najczęściej zabezpieczenie hipoteczne.
Przedsiębiorca może być niezadowolony z tego, że musi pożyczkę zabezpieczyć. Ale nagrodą za to jest bardzo niski koszt pożyczki. Wiele Fundacji stosuje zerowe oprocentowanie i zerową prowizję. Warto się pospieszyć, aby móc ze środków Funduszu Jeremii skorzystać.

Żeby nie zanudzać długością tekstu, na ten moment koniec.

Stanisław Bińkiewicz

O Autorze 

Absolwent Europejskiej Akademii Planowania Finansowego, uzyskał Certyfikat Doradcy Finansowego €FG, Certyfikowany Trener Biznesu, Coach, Konsultant Kryzysowy, Mentor Finansowy

    Znajdź mnie:
  • facebook
  • linkedin
  • skype