W dzisiejszym wpisie przekażę dawkę wiedzy na temat możliwości podniesienia swoich kompetencji z wykorzystaniem bonów rozwojowych.
Myślę, że sporo osób posiada jakieś informacje na powyższy temat, natomiast niezbyt orientuje się, jak dotrzeć do oferowanego wsparcia. Nie wie, jak bony rozwojowe przełożyć na pieniądze, umożliwiające zakup wiedzy podnoszącej kompetencje i kwalifikacje.
Zacznę od tego, czym są bony rozwojowe.
Otóż bony rozwojowe, to inaczej dofinansowanie szkoleń, różnego rodzaju kursów, warsztatów, a także studiów podyplomowych i usług doradczych. Dotychczas były one oferowane dla pracowników firm, w tym także ich właścicieli, miały na celu podnieść kompetencje, służące rozwojowi firmy, poprzez podniesienie ich konkurencyjności. Obecnie są one także oferowane dla osób bezrobotnych, czy też emerytów i rencistów, którzy chcieliby podnieść posiadane kwalifikacje, lub nabyć nowe kompetencje.
W procesie pozyskiwania bonów, należy wymienić jednostki, które uczestniczą w projektach, co jest dla potencjalnych uczestników szkoleń bardzo ważne. Muszą oni bowiem pokonać pewną ścieżkę, która ich poprowadzi przez proces przygotowania się do udziału w projekcie, poprzez złożenie wniosku o dofinansowanie, podpisanie umowy oraz realizację szkoleń i wreszcie rozliczenie finansowe.
- Operator bonów rozwojowych – to jednostka pośrednicząca w procesie rekrutacji uczestników projektu, poprzez udostępnienie im platformy do logowania się i wypełnienia wniosków o przyznanie bonów rozwojowych, podpisania umów oraz rozliczenia finansowego udziału w projekcie.
- BUR, czyli Baza Usług Rozwojowych – jest to platforma oferująca usługi szkoleniowe, doradcze oraz inne usługi, powołana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Na platformie, instytucje szkoleniowe, uczelnie, itp., oferują swoje usługi w tym również dofinansowane poprzez bony rozwojowe.
- Instytucje szkoleniowe – firmy szkoleniowe, uczelnie, itp., które na platformie szkoleniowej BUR, przedstawiają swoją ofertę szkoleniową, wraz z ceną, harmonogramem szkoleń, podają informację o możliwości dofinansowania.
Ponieważ mieszkam na terenie woj. łódzkiego, przedstawię pokrótce projekty przeznaczone dla pracodawców oraz osób fizycznych, które chcą otrzymać bony, pozwalające na dofinansowanie szkoleń.
Projekty dla pracodawców z woj. łódzkiego:
- Projekt 1: Bon – apetyt na rozwój 2, którego operatorem jest Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Projekt zakłada wsparcie dostosowywania pracowników, przedsiębiorstw i pracodawców (jako grupy docelowej) do zmian, oraz wspieranie aktywnego i zdrowego starzenia się oraz zdrowego i dobrze dostosowanego środowiska pracy, które uwzględniającego zagrożenia dla zdrowia. - Projekt 2: Strefa RozwoYou 3.0, którego operatorem jest Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
Celem tego projektu jest podniesienie umiejętności, kompetencji i nabywanie kwalifikacji pracowników pracodawców, przedsiębiorców, w tym zwłaszcza z sektora MŚP w Województwie Łódzkim. - Projekt 3: Przepis na Rozwój 4, którego operatorem jest HRP GRANTS Sp. z o.o.
Celem projektu jest wsparcie w dostosowaniu do zmian min. 90% z 2 200 pracowników zatrudnionych u 400 pracodawców z siedzibą na terenie woj. łódzkiego, objętych wsparciem w formie usług rozwojowych, realizowanych w oparciu o system bonowy za pośrednictwem BUR, dzięki nabyciu przez nich wiedzy/umiejętności/kompetencji/kwalifikacji w ramach projektu, w okresie luty 2024- maj 2027. - Projekt 4: Bony rozwojowe dla pracodawców z terenu województwa łódzkiego, którego operatorem jest Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa.
Celem projektu jest wzrost odporności na zmiany 334 pracodawców z terenu województwa łódzkiego poprzez dystrybucję bonów pozwalających na dofinansowanie usług rozwojowych dostępnych w BUR w ramach Podmiotowych Systemów Finansowania, prowadzących do podniesienia kwalifikacji i kompetencji min. 90% z 2 400 ich pracowników - Projekt 5: Mennica Usług Szkoleniowych 2, którego operatorem jest Łódzki Dom Biznesu.
Celem projektu jest zwiększenie konkurencyjności u co najmniej 80% z 526 Uczestników Instytucjonalnych z woj. łódzkiego, poprzez podniesienie kwalifikacji/kompetencji u 80% z 3000 (1 626 mężczyzn i 1 374 kobiet) pracowników w ramach realizacji usług rozwojowych dostosowanych do potrzeb Uczestników Instytucjonalnych (UI) wybieranych z BUR z wykorzystaniem podejścia popytowego oferującego wsparcie w formie elektronicznych bonów rozwojowych. - Projekt 6: Bony rozwojowe dla łódzkiego, którego Operatorem jest Fundacja Rozwoju Gminy Zelów.
Celem tego projektu jest wzrost konkurencyjności i potencjału 700 przedsiębiorstw i podmiotów innych niż przedsiębiorstwa z terenu woj. łódzkiego poprzez podniesienie kompetencji i kwalifikacji ich 2 200 pracowników dzięki uczestnictwu w usługach rozwojowych.
I jeszcze kilka informacji o grupie docelowej oraz poziomie dofinansowania.
W grupie docelowej znajdują się Pracodawcy (w tym przedsiębiorstwa) posiadający siedzibę na terenie województwa łódzkiego oraz ich pracownicy, którzy wykonują pracę lub zamieszkują lub uczą się na terenie województwa łódzkiego.
Maksymalne dofinansowanie:
- dla mikro- i małych przedsiębiorstw – 85 % kosztów usługi rozwojowej,
- dla średnich przedsiębiorstw – 60 % kosztów usługi rozwojowej,
- dla dużych przedsiębiorstw – 50 % kosztów usługi rozwojowej.
W przypadku pracodawców niebędących przedsiębiorstwem poziom dofinansowania uzależniony jest od przynależności do sektora finansów publicznych i wynosi:
- dla pracodawców niebędących jednostkami sektora finansów publicznych – wartość dofinansowania to 85% kosztów usługi rozwojowej,
- dla pozostałych pracodawców – 50% kosztów usługi rozwojowej.
Maksymalne dofinansowanie udziału 1 pracownika w 1 usłudze: określone w Regulaminie przyznawania wsparcia
Rodzaj wsparcia: system bonowy
Limit kwotowy za jedną godzinę zrealizowanej usługi wynosi, dla:
usługi szkoleniowej i doradczej – maksymalnie 100,00 PLN/godz.;
studiów podyplomowych – maksymalnie 20,00 PLN/godz.;
egzaminu – 300,00 PLN/godz.
Podane w artykule informacje pochodzą ze strony https://www.parp.gov.pl/component/site/site/bur-psf-lodzkie.
W tym wpisie nie został wyczerpany temat bonów rozwojowych, zapraszam do przeczytania również kolejnego wpisu, który wkrótce pojawi się na blogu.
Stanisław Bińkiewicz