Ten wpis, jest zaproszeniem na przygotowywane warsztaty, dedykowane osobom, które znajdują się obecnie na etapie przełomu życia.
Czy Ty znajdujesz się obecnie na etapie przełomu?
Jeśli masz 35 – 50 lat, to można przyjąć, iż znajdujesz się w fazie kryzysu rozwojowego, który wpisuje się w cykl życia człowieka.
Wiele osób w tym okresie, szczególnie na jego początku, przeżywa tzw. kryzys wieku średniego.
Czy kryzys rozwojowy drugiej połowy życia jest tożsamy z kryzysem wieku średniego?
Pojęcia te nie są ze sobą tożsame.
Kryzys wieku średniego nie jest zjawiskiem powszechnym. Pojawia się tylko wtedy, kiedy osoba go doświadczająca, nie radzi sobie z przemianami, jakie pojawiają się w drugiej połowie życia.
Mogą to być zmiany fizjologiczne, ale też związane ze stylem życia, brakiem realizacji celów życiowych, czy też trudnych sytuacji rodzinnych. Wiele osób szuka nowych partnerów życiowych, wdaje się w romanse, wydaje pieniądze na drogie samochody, traci pracę.
Z kolei przełom połowy życia dotyka większości populacji, a w szczególności osób bardziej refleksyjnych, wykształconych, które zaczynają zadawać sobie szereg pytań na temat sensu życia, jego skończoności. Często pytania takie pojawiają się, w obliczu jakichś trudnych chwil oraz wydarzeń, chociażby śmierć w rodzinie, choroba, itp.
Osoby będące w okresie przełomu życia, mają szansę zatrzymania się, przewartościowania swojego życia, odpowiedzenia na pytanie czy dotychczasowe życie było satysfakcjonujące? Czy zostały zrealizowane dziecięce marzenia? A może to obecne miejsce nie jest tym, do którego chciałyby dojść.
Dzięki przełomowi każdy, kto będzie tego pragnął, ma szansę na dokonanie zmian swojej postawy, może pracy, poprawy swojej sytuacji finansowej. Chwile refleksji mogą pomóc w odkryciu misji i celu życiowego na kolejne lata.
Zjawisko przełomu życia w literaturze jest porównywane do przerwy w meczu piłki nożnej.
Kiedy pierwsza połowa nie idzie najlepiej, drużyna traci gole, jest rozbita, wtedy podczas przerwy następuje korekta strategii, krótki trening mentalny, podbudowanie zawodników, podpowiedzi sztabu szkoleniowego. W znacznej części przypadków, gra w drugiej połowie zaczyna wyglądać znacznie lepiej.
Warsztaty, które proponuję, będę prowadził w Łodzi ze swoją koleżanką Anną Cywińską, wspaniałym trenerem oraz coachem, twórcą marki „Kobieta w harmonii”. W Lublinie z kolei
z Małgorzatą Korzan – Sawiuk, Trenerem, coachem i mówcą motywacyjnym Maxwell Leadership Certifield Team. Podczas zajęć, zostanie użyta metafora rzeki. Rzeka jest uosobieniem życia człowieka od źródła – jego początku, aż do ujścia, które symbolizuje koniec życia. Idąc drogą życia nawiązujemy szereg relacji – dopływy, przeżywamy dobre i złe chwile meandry, wiry, zakola. Człowiek może być źródłem siły, ale też może mieć destrukcyjny wpływ na swoje życie. Tak jak rzeka. Kiedy płynie spokojnie między swoimi brzegami, niesie ze sobą harmonię, pokój. Jeśli następuje kataklizm, rzeka wylewa, jej prąd staje się bardziej wartki, niszcząc i porywając ze sobą wszystko, co napotka po drodze.
Na warsztatach każdy z uczestników namaluje swoją rzekę. Wraz z pojawianiem się kolejnych odcinków rzeki będziemy wracać do minionych lat, do momentów, które miały wpływ na późniejsze życie. Odkryjemy swoje talenty, wartości. Znajdziemy odpowiedź na pytanie, czy to życie które przeżywamy, jest nasze, czy wyreżyserowane przez rodziców, nauczycieli, rówieśników, czy satysfakcjonuje nas stan finansów rodzinnych, itp.
I na koniec spróbujemy określić misję i cel życia każdego uczestnika na dalsze lata.
Głęboko wierzę, że podróż będzie fascynująca dla każdego, kto ją podejmie. Dlatego jeszcze raz zapraszam, wierząc że będzie bardzo dużo osób chętnych na przeżycie wielu doznań, pozwalających odkryć własne Ja.
Stanisław Bińkiewicz