Faktoring – czy się opłaca

Dzisiaj po raz kolejny chciałbym zająć się tematem faktoringu, ponieważ czytając fora internetowe, zauważyłem, że wiele osób piszących posty zupełnie nie rozumie, co to jest faktoring, często myląc go z windykacją, a także sądząc, że pozwoli on odzyskać pieniądze od kontrahentów, którzy nie płacą faktur.
Otóż nic bardziej mylnego. Faktoring nie jest windykacją, niewiele albo wcale nie pomoże, jeśli klienci będą się opóźniać z płatnościami zbyt długo.
Faktoring, to inaczej zamiana faktur w pieniądze. Kiedy mamy długie terminy płatności , a potrzebujemy w krótkim czasie środków finansowych, przedstawiamy do wykupu przez Faktora, fakturę, która znajduje się w sytuacji normalnej, czyli nie jest przeterminowana. Otrzymujemy pieniądze, które pozwalają nam zachować płynność finansową. Ale uwaga. W faktoring może występować z regresem lub bez regresu. Jeśli otrzymaliśmy pieniądze, a kontrahent spóźnia się z regulacją należności, faktor daje nam czas dodatkowy tzw. regres. Jeśli nadal zobowiązania nie ureguluje, musimy zwrócić Faktorowi zapłaconą fakturę. Czasami możemy spotkać się z faktoringiem bez regresu, gdzie jeśli nie nastąpi zapłata za fakturę, Faktor przejmuje na siebie obowiązek windykacji.
Faktoring zastępuje kredyt obrotowy, działa w tle i nie ma wpływu na zdolność kredytową. Jednak właściciele firm nie do końca rozumieją jego istotę, a często maja tak sformułowane umowy, z których wynika, iż firma współpracująca nie wyraża zgody na cesje wierzytelności.
A co to jest ta cesja wierzytelności, i kiedy ona występuje? Jest to nic innego, jak zobowiązanie kontrahenta do zapłaty zobowiązania nie na rachunek firmowy, tylko na konto Faktora.
I właśnie wielu kontrahentów nie chce w ten sposób płacić. Wynika to czasami z tego, że kiedy jest cesja, jest też większa presja, aby faktura była realizowana w terminie, a znając dzisiejszą rzeczywistość,
znaczna część płatności dokonywana jest z opóźnieniem. W tym miejscu chciałbym odesłać czytelników, do moich wcześniejszych artykułów na temat faktoringu, a konkretnie Idei Płynności, której jedną z cech jest tzw. cicha cesja. Zapraszam do lektury.

Stanisław Bińkiewicz

 

 

O Autorze 

Absolwent Europejskiej Akademii Planowania Finansowego, uzyskał Certyfikat Doradcy Finansowego €FG, Certyfikowany Trener Biznesu, Coach, Konsultant Kryzysowy, Mentor Finansowy

    Znajdź mnie:
  • facebook
  • linkedin
  • skype